РЕАКЦІЯ СВІТУ НА ВИБОРИ В УКРАЇНІ

Україна знову увірвалася на перші сторінки авторитетних світових ЗМІ. Вони вибухнули новиною про те, що народ України зміг вліпити своєму президентові гучний ляпас. Всі пишуть про неймовірний феномен Зеленського.

Висновки скрізь виявилися схожими – і вони напевно не сподобаються чинному українському лідеру. «Голосування проти влади», «розплата за порушені обіцянки», «результат корупційних скандалів» і т.п. – на Заході не сумніваються, що чинна українська влада сама стала винуватцем надвисокого рейтингу Володимира Зеленського.
Слід підкреслити: «хрест на Порошенкові» на Заході не поставили. Критикуючи за численні провали, партнери визнають і позитивні сторони його правління, а деякі навіть не виключають, що у президента ще є шанси в другому турі – але тільки в тому випадку, якщо він доведе здатність діяти дійсно «по-новому». Хоча у нього вже було 5 років, щоб це довести.
Відзначається безумовний позитив – демокра­тичність українських виборів. Це вже немало, і це відрізняє Україну від Росії, завважують у світі.
Багато західних ЗМІ і експертів взялися аналізувати, що ж сталося в нашій країні і чому Зеленський отримав навіть більше, ніж йому пророкували найсміливіші опитування. Тут для чинного президента закінчуються хороші новини і компліменти.

Від Польщі до Великобританії журналісти сходяться на тому, хто став «винуватцем» електорального зльоту Зеленського. Ця людина – президент Петро Порошенко!
Чи не найяскравішою стала стаття Пола Ронцхаймера з німецького журналу Bild. «Рівно п’ять років тому в інтерв’ю Bild він пообіцяв всьому світу продати компанію Roshen, якщо він буде обраний президентом. Це лише одна з порушених Порошенком обіцянок, за які він отримав сьогодні «рахунок»: тільки 15% підтримки – це як удар по президенту. Люди, які протестували на Майдані, в 2014-му бачили в Порошенкові надію, закриваючи очі на те, що він був олігархом і працював міністром при Януковичі. Але Порошенко не виправдав довіру багатьох людей. Занадто мало реформ, занадто багато скандалів і відсутність реальної боротьби з корупцією, недостатньо змін в країні. Під час передвиборної кампанії Порошенко сфокусувався майже виключно на війні, а не на реформах, не на майбутньому, не на перспективах України. Майже не чутно було про те, як можна нарешті підняти середній дохід українців, який зараз становить до 300 євро на місяць», – йдеться в емоційній статті німецького журналіста.

Деякі видання намагалися уникати емоцій, але загальна думка зі статті в Bild резонує практично в усіх аналітичних публікаціях про Україну, і не тільки в німецьких.
«Порошенко розплачується за недовіру до влади і за численні корупційні скандали, які супроводжували його мандат», – пише французька Le Monde.
«Цей ляпас – дуже гучний, і неприйняття Порошенка в Україні – дуже агресивне», – зазначає Liberation.
«Поганий результат Порошенка є виявом зневаги до нього від виборців”, – резюмує австрійська газета Die Presse.
А світове агентство Reuters в репортажі з Києва нагадує, що «тільки 9% українців довіряють власному уряду, що, за даними Gallup, є найнижчим рівнем у світі».
Більш того, навіть в сусідній Польщі вважають, що саме провал Порошенка-реформатора став підґрунтям для зростання популярності Зеленського. «Це нищівний вирок для п’яти років правління Петра Порошенка і його команди. Нинішньому президенту дійсно вдалося швидко відновити Збройні сили і запобігти окупації Росією півдня України. Він зумів стабілізувати держфінанси і запобігти банкрутству України. Варто оцінити підвищення ціни на газ, без якої державний бюджет неможливо було б вилікувати. Однак, українці вийшли на Майдан у 2013-2014 роках з двох основних причин. По-перше, вони хотіли покінчити з правлінням олігархів і широко поширеною корупцією, по-друге, інтегрувати країну з ЄС. А в цих питаннях – прогрес мізерний», – зазначає оглядач Rzeczpospolita Єнджей Білецький.

«Якщо Зеленський переможе і в другому турі, це в меншій мірі буде голосування за нього, а в більшій – проти старих облич і партій, і хоч за щось нове», – заявила проукраїнська євродепутатка Ребекка Хармс.

Ставлення західних експертів і журналістів до Зеленського варіюється від обережності до цікавості. Всі сходяться на тому, що Зеленський – це невизначеність. Інформації про нього мало не тільки в Україні, хоча протягом останнього місяця він охоче давав інтерв’ю західним ЗМІ.
«Його політичний успіх – це неймовірна історія, подібної до якої не було навіть в українській політиці, хоча там вистачає неймовірних історій», – пише німецький Zeit.
«Зеленський виріс на хвилі настроїв проти політичних еліт, і його недосвідченість змушує західних чиновників до обережності і скепсису з приводу того, чи здатний він бути головнокомандувачем у воюючій країні», – зазначає Reuters.

Але є і обережний оптимізм. Перш за все від тих, хто втомився від проблем і порушених обіцянок, які генерує чинна влада. «Україна може бути кращою. Немає причин продовжувати вибирати тих же самих старих динозаврів», – читаємо в американському виданні UkraineAlert.

Колишній посол США в Україні Джон Гербст у своєму коментарі назвав Зеленського «очевидно здатною людиною». «Він дуже успішний комедіант і бізнесмен, а те, що він виграв перший тур, видає в ньому і політичний талант, але про економіку, політику, питання безпеки він знає небагато», – зазначив дипломат.
«Зеленський сказав нам, що Коломойський не отримає ніякого захисту, якщо буде суд проти олігарха. Але в цьому є сумніви», – пише британська BBC.
«У Порошенка є розвинена мережа на місцях і підтримка адмінресурсу по всій країні. Перемога комедіанта зовсім не гарантована», – зазначає ВВС. Німецький Zeit висловлюється обережніше і вважає, що ніякого адмінресурсу не вистачить, і Порошенко для перемоги доведеться запропонувати виборцям щось принципово нове.
А ось французький Le Monde вже називає Петра Порошенка «президентом, який залишає посаду», хоча і зазначає, що в першому турі той виступив досить непогано. «Порошенко уникнув приниження, яке відбулося б у разі поразки вже у першому турі», – зазначає видання.
Якщо в Україні звучать питання «хто ті люди, які віддали 11% за Бойко», то на Заході бачать у цьому провал проросійських сил. Переважна більшість українців все ж проголосували за шлях в НАТО і

ЄС, адже його обіцяли і Зеленський, і Порошенко. «Це руйнує російську пропаганду про «глибоко розділену країну», а також про «шалену популярність в Україні націоналістів», особливо з огляду на результат єдиного кандидата від націоналістів у першому турі президентських виборів Руслана Кошулинського (1,6%)», – пише Bild.
З газети «Європейська правда»