НОВОМОСКОВСЬКІ ДЕПУТАТИ НАМАГАЮТЬСЯ УЗАКОНИТИ РЕЙДЕРСЬКЕ ЗАХОПЛЕННЯ ЗЕМЛІ. ПОРУШЕНА КРИМІНАЛЬНА СПРАВА

Пригадується шкільна програма з української літератури – повість Ольги Кобилянської «Земля». У цьому творі земля – це життєдайна сила, але водночас і фатальна сила зла, що руйнує душі людей: брат через неї вбиває брата. Жах трагедії вражає насамперед тому, що сталася вона в родині начебто порядних господарів…
Чотири роки тому ми обрали собі депутатів – начебто порядних. Вони красиво говорили і багато обіцяли. По факту ж зараз маємо зубожіле і деградуюче місто, яке наші обранці всі ці роки нахабно грабують, покриваючи злочини одне одного і абсолютно нехтуючи думкою городян.

У Новомосковську влітку 2017 року розгорнулося зухвале, відкрите й цинічне рейдерське захоплення землі територіальної громади прямо в центрі міста – перед будинком №46 по вулиці Гетьманській. Це земля, колективними власниками якої є всі жителі міста. Її без жодних на те підстав заграбастали два співзасновника ТОВ «Віланта 2018» – депутат від Партії Зелених Роман Лєбєдєв і людина колишнього нардепа Сергій Мещеряков, який є одночасно і засновником ТОВ «Ірвіс-Інвест», кінцевим бенефіціарним власником якого є екс-нардеп. Цей факт дає розуміння того, чому на земельний дерибан офіційне керівництво міста і правоохоронні органи закривали очі.

Коли на клумбі перед будинком знищили дерева і почалося спорудження кіосків, жителі зібрали підписи під колективним листом до мерії з вимогою припинити порушення закону, оскільки з відповідей дозвільних органів дізналися, що жодних законних документів на будівництво немає – це було нахабне загарбання ласого шматка землі. Мешканці побоювалися, що кіоски створять проблеми у функціонуванні будинків. І як показало життя, проблеми виникли не тільки у них, а й у жителів сусідніх будинків, які тоді мовчки споглядали на протести, вважаючи, що їх це не стосується.

Лєбєдєв і Мещеряков сподівалися на традиційне мовчання городян, завдяки якому місто безсоромно грабували усі попередні роки. Та активний спротив людей сплутав їхні плани. Після того, як в судовому порядку їм не вдалося отримати дозволи на оформлення землі, почалася «хімія» – підробка документів.

Зловмисники здійснили злочини не просто за мовчазної згоди контролюючих органів і керівництва міста, а за безпосередньої участі депутатів та у злочинній змові з державним реєстратором, Держгеокадастром і Департаментом державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ), які оформили та видали їм завідомо сфальшовані документи. За яку винагороду – тепер розбираються слідчі. Тобто, усі перераховані персонажі є співучасниками злочину. А за них у цивілізованому світі прийнято нести відповідальність.

Слідчим управлінням обласного управління Нацполіції порушене кримінальне провадження за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених частиною 2 статті 364 КК України – зловживання владою.
З ухвали Індустріального районного суду міста Дніпро у справі №202/6370/19:
«26.01.2019 державним реєстратором КП Центр реєстрації та надання послуг Нивотрудівської сільської ради, Дніпропетровська область, Апостолівський ра­йон, село Нива Трудова, було зареєстровано право власності за ТОВ «Віланта 2018» на об’єкт нерухомого майна: нежитлову будівлю (торгові павільйони) загальною площею 505,2 кв.м. Підставою виникнення права власності на вказаний об’єкт нерухомості стало повідомлення про початок виконання будівельних робіт, виданий Департаментом ДАБІ.

Встановлено, що рішення про оформлення земельної ділянки в користування для розміщення та будівництва вищевказаних об’єктів нерухомості Новомосковською міською радою не приймалось, договорів оренди земельних ділянок з ТОВ «Віланта 2018» не укладалось та рішень про присвоєння адреси вищевказаному об’єкту нерухомості виконавчим комітетом Новомосковської міської ради не приймалось, що в свою чергу порушує права та законні інтереси громадян міста Новомос­ковська та суперечить вимогам чинного законодавства України».
Тобто, зловмисники оформили необхідні їм дозволи, підсунувши «липові» документи. А посадовці зобов’язані були перевірити їх достовірність, але не перевірили. У тому числі ряд документів підписали й у міськвиконкомі. Чи безоплатною була така службова халатність? Прикметно, що новомосковські держреєстратори, очевидно, не пішли на угоду з совістю, і великим комбінаторам довелося оформлювати фальшиві правовстановлюючі документи на кіоски аж в якомусь селі Апостолівського району.

Невідомо, яким чином був отриманий кадастровий номер на цю земельну ділянку, бо правових підстав для цього не було. А без кадастрового номера не відбулося б і інших фальсифікацій.

Також невідомі аргументи керівництва Новомосков­ська, яке присвоїло адресу незаконним кіоскам – так, як свого часу зробив екс-мер Мороз для кафе «Прибой» (тепер «Султан»).

В діях зловмисників вбачаються ознаки скоєння ще кількох злочинів – самовільне зайняття земельної ділянки, самовільне будівництво споруд на самовільно зайнятій земельній ділянці, зловживання владою та службове підроблення.

І сміх, і гріх: з «липових» паперів, оформлених бігом-бігом, випливає, що від початку робіт на клумбі і до відкриття кіосків пройшло всього 19 днів – з 26.12.2018 по 14.01.2019рр! Ну просто стаханівці якісь! Усі Новий рік зустрічали, а вони працювали! Хоча фактично про початок робіт наша газета писала ще в червні 2017 року.

Тепер, після порушення кримінальної справи, Лєбєдєв і Мещеряков намагаються хоч якось узаконити захоплену ділянку і таким чином зменшити кількість обвинувальних статей. Тому на сесію, що пройшла 30 січня, було винесене питання щодо надання дозволу ТОВ «Віланта 2018» на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки під торгові павільйони по вул.Гетьманській, 46Б. Тобто, мова йде про видачу їм документів, які повинні були бути у них на руках ще тоді, коли вони «рєшали» питання з держреєстратором, Держгеокадастром і ДАБІ.

Що цікаво, і керівництво міста, і депутати знали про незаконність цієї оборудки, про порушену кримінальну справу, про протести людей, які напередодні сесії направили ще одне колективне звернення в мерію. Та, як виявилося, нашим обранцям – все «фіолетово», мер включив питання в порядок денний, а депутати проголосували «за».
Що дає Лєбєдєву і Мещерякову ухвалене міською радою рішення? Дає змогу тепер уже законно отримати кадастровий номер – і далі по ланцюжку весь пакет необхідних документів. Дає можливість сплачувати оренду землі, а значить – укласти з міською радою мирову угоду, мовляв, діями зловмисників збитків місту не наноситься. Але це лише мінус одна стаття обвинувачень, а підробка документів нікуди не дінеться. Можна, звичайно, тягнути з розслідуванням і судовим рішенням, а потім закрити справу за давністю. Та чи підуть на це Нацполіція, прокуратура і суд? Час покаже.

Чи міг міський голова не виносити на сесію скандальне питання? Не лише міг, а й, очевидно, зобов’язаний був так зробити, хоча б до завершення кримінального провадження. Як і зобов’язаний був звернутись до правоохоронних органів із заявою про злочин. Та до прокуратури зверталися лише громадські організації «Наш Новомосковськ» і «Центр громадських ініціатив м.Новомосковськ». Чому мер так не вчинив, чому мовчав, чому включив питання до порядку денного, чому «благословив» беззаконня? Невідомо. Деякі депутати в соцмережах прозоро натякають на якійсь його зацікавленості. Але поки городянам не будуть оголошені умови підкилимних домовленостей, на підставі яких Літвіщенка допустили до влади, це будуть лише здогадки. Нагадаємо, розмір премій міському голові визначають депутати.

Але як могли депутати піти на таку аферу? Відповідь проста: особливості місцевого самоврядування в тому, що за свої голосування депутати не несуть жодної відповідальності. Ми їм на виборах вручили величезний мандат довіри, право управляти нами так, як їм заманеться. Ось така у них колективна безвідповідальність. При цьому вони сподіваються, що ми їх знову виберемо. Ми такі – злодій 5 років краде, потім перед виборами роздасть гречку – і він знову герой!

На сесії показовою була позиція, висловлена екс-комуністом, а нині опоблоківцем Костянтином Морозовим. На протести присутніх на сесії жителів щодо незаконності голосування він відповів: «Если мы (депутати – ред.) сейчас вопрос рассматриваем на сессии, значит это решение удовлетворяет законам Украины». Ну прямо король Людовік XIV: «Я єсть закон!»
За узаконення рейдерів проголосувала «гримуча суміш» депутатів від Опозиційного блоку, БПП, Партії Зелених, Відродження і Батьківщини.

Що з кіосками не так, крім незаконного встановлення? Для виділення земельної ділянки в оренду мали б проводитися земельні торги. Їх не було, діяв принцип: земля громади – «своїм» людям. Кіоски знаходяться в охоронній зоні газопроводу, а це питання до Дніпропетровськгазу щодо погодження проекту. Каналізація врізана так, що прилеглі будинки щотижнево викликають аварійку – торговельні відходи забивають ветху діряву трубу, люди роздратовані відсутністю води і каналізації. Стоки з труби підмивають асфальт перед будинками, він просідає, водою наповнюються підвали, іржавіє теплотраса, яка проходить поруч. Будинки збудовані фактично на болоті, про це знають старожили. Тому там були висаджені дерева, щоб поглинати воду. Дерева знищили, мало того – дах кіосків нахилений до будинку і дощова вода підтоплює його фундамент. Цивільний кодекс визначає законність будівництва лише за умови позитивного вердикту громадських слухань, яких ніхто не проводив. Розташуванням кіосків порушені «червоні лінії» міста, що недопустимо. Стоянка автомобілів перед кіосками не відповідає вимогам безпеки і не могла бути погоджена з ДАІ без «рєшалова». З тильної сторони кіосків працюють три десятка кондиціонерів, що не додає комфортності жителям, під вікнами яких і так шум та гам від центральної вулиці міста та автівок АТБ, що розвантажуються цілодобово. У разі пожежі в квартирі рятувальники навряд чи зможуть під’їхати і надати допомогу. Про пейзаж із вікон будинку немає й мови – перші поверхи живуть, як у погребі. Але кого це хвилює?

До речі, вже рік як кіоски працюють, а до міського бюджету не сплачено жодної копійки, хоча хазяї мають з оренди понад 300 тисяч щомісяця. Зате із зубожілої бабусі, яка продає городину, «містове» вимагаємо. У когось в оці бачимо смітинку, а у власному й колоду не помічаємо. Сонце світить однаково, та не всіх однаково зігріває. Новомосковськ продовжують будувати на брехні, корупції і договорняках.
…Уявімо, що Ви щасливо живете у власному будинку. І тут серед ночі до Вас приходить місцевий авторитет: геть звідси, це моя земля. І показує документи, оформлені в селі Бухайлівка, про яке ніхто ніколи не чув. Ви до сусідів за підтримкою, а вони перед носом закривають двері, бо їх це не стосується, їхня хата скраю. Зранку бульдозер зносить вашу хату, а на її місці швидко будується магазин. Тим часом Ви бігаєте по колу мерія-прокуратура-поліція, але всі глухі й сліпі, бо «авторитет» є депутатом і в нього високі покровителі. Магазин збудовано, він красивий, товари у ньому гарні, всім сусідам подобається: «Ну і що з того, що бандит збудував, бандитськими методами і на вкрадені гроші? Головне, що зручно, поруч з нашими будинками». А через місяць вночі «авторитет» постукав до іншого сусіда…

Це для роздумів тим, хто аплодує гарним кіоскам. Вони дійсно непогані, сучасні, товари в них пристойні. Але це не звільняє велику групу правопорушників від відповідальності за рейдерство та посадові злочини. Вакханалія з дотриманням законів в Україні, корупція у владі – це наш біль і причина всіх негараздів держави. Якщо ми хочемо вибратися колись із цього лайна, треба вчитись поважати закон.
Dura lex, sed lex – Закон суворий, але це закон.