Отже, украънський газ…

1. Газзбути олігарха Фірташа та державний Нафтогаз (80% ринку на двох) вчора назвали свої річні тарифи на газ для населення: 7.99 грн/куб та 7.96 грн/куб відповідно. Це означає, за закладена середньорічна ціна на газ буде близько 220 дол за 1000 м3. І от ця цифра є першим підозрілим фактом того, що ніхто річний тариф не розраховував… Справа в тому, що в останні дні на європейських хабах газ коштував якраз таку ціну (215-225 дол). Тобто, компанії просто взяли нинішню ціну, помножили на курс грн/дол, додали податки і свою націнку, та представили річний тариф.
2. Тут важливо ще пояснити, хто усим цим керує, щоб не було маніпуляцій та звинувачень тих, хто не має впливу на ці процеси. На ринку ціни встановлюють самі учасники ринку. Ринкова ціна – це найвища ціна, яка пропонується. Щоб не було зловживань на ринку – за всим має слідкувати АМКУ (Антимонопольний орган). Правила на ринку встановлює НКРЕКП (Регулятор). І АМКУ і НКРЕКП де-юре є незалежними органами, влада не може їм вказувати, але де-факто цими органами усі 30 років керують олігархи (тому що будь-кого легко купити чи залякати).
3. Зараз 65% ринку в руках олігарха Фірташа, він же керує і АМКУ та НКРЕКП. І тепер саме важливе – АМКУ закриває очі на явну монополію Фірташа (в нормальних країнах його би давно уже змусили продати половину компанії, і згідно нашого законодавства, частка на ринку більше 35% вважається монополією, тому я і пропоную, щоб РНБО або націоналізувало половину РГК Фірташа, або змусила його продати цю частину), а НКРЕКП прийняла рішення, щоб річні тарифи встановили саме у квітні (що є абсурдом, бо компанії закуповують газ в основному в квітні-вересні, коли найнижчі ціни, і вирахувати свою середню ціну на рік вперед у квітні просто не можуть, тому і виставили їх від фонаря, очевидно, це лобізм Фірташа, тому що малі компанії на ринку та різні експерти просили НКРЕКП не робити цього). Але тут є один важливий нюанс ще — за рішенням НКРЕКП компанії мають встановити максимальний річний тариф, що вони і зробили, але їм дозволяється його знижувати в будь-який момент. Тобто, я допускаю, що вони навмисно поставили завищений (майже 8 грн/куб), а восени можуть його знизити, коли закупляться газом і прорахують свою реальну середню ціну.
4. Мене ще зачепило те, що Нафтогаз та Фірташ встановили ідентичний тариф – це схоже на зговір, бо зазвичай Нафтогаз пропонував тарифи значно нижчі. На версію про зговір також грає новина за 23 березня:
«НАК “Нафтогаз України” та ТОВ “ЙЕ Енергія” Дмитра Фірташа уклали угоду про купівлю-продаж природного газу, яка дасть змогу учасникам ринку запропонувати населенню ресурс за фіксованою ціною протягом року, йдеться в оприлюднених у понеділок прес-релізах компаній. “Нафтогаз”, зокрема, вже досяг домовленостей із найбільшим постачальником – компанією “ЙЕ Енергія”, яка є оптовим постачальником, зокрема для низки регіональних газзбутів, що працюють під брендом “Твій газзбут”».
5. Ну, а тепер перейдемо до того, яким має бути справедливий тариф на газ для населення. За основу я візьму слова колишнього виконавчого директора Нафтогазу та нинішнього в.о міністра енергетики Юрія Вітренко, який не так давно назвав собівартість українського газу:
«Мы (“Укргаздобыча”) добываем и отпускаем примерно столько же товарного газа, сколько потребляет население … Этот газ не идет ни на какой экспорт. То есть газ, добытый в Украине, как я и сказал, идет на нужды населения … Мы знаем, и это тоже небольшая тайна, что себестоимость добычи — кстати, она выросла очень сильно, и это тоже вопрос к эффективности деятельности “Нафтогаза”, — примерно 2,6 гривны. То есть в 2-3 раза меньше, чем цена, которую сейчас платит население. Нужно еще учитывать тариф на передачу. Но в принципе в любом случае себестоимость намного меньше, чем рыночная цена. Почему бы не продавать по 2,6 гривны, а зачем продавать по 6,99? Объясняю. Потому что многие люди не могут платить даже по 2,6 гривны. Потому что есть пенсионеры, инвалиды, есть много людей, которые получают субсидию. И эти субсидии нужно с чего-то платить. Поэтому, если работать “Нафтогаз” будет только по себестоимости, “Нафтогаз” тогда не будет платить достаточное количество денег в госбюджет через налоги, через дивиденды, то есть часть прибыли, а “Нафтогаз” практически всю прибыль платит в бюджет — кажется, 95%, — и не будет денег в госбюджете, прежде всего на те же субсидии».
Тобто, Вітренко заявив, що собівартість газу, який видобуває державна компанія Укргазвидобування (Нафтогаз), становить близько 90 дол за 1000 м3. Добавляємо до цієї ціни 20% ПДВ і 10% націнку компанії і отримуємо кінцевий тариф 120 дол за 1000 м3 або 3.4 грн/куб. Ось реальна ринкова ціна видобутого українською державною компанією в Україні українського газу.
Вітренко говорить, що ми платимо в 2 рази більше, щоб ніби-то покривати субсидії – це брехня! Зараз в Україні близько 11 млн домогосподарств, які споживають газ. Споживання газу населенням в 2020 році склало 15 млрд м3 (і ТКЕ, і напряму), тобто, в середньому це 1400 куб на одне домогосподарство на рік. Якщо усі 11 млн домогосподарств будуть весь рік платити по 7.99 грн/куб, то заплатять 120 млрд грн, а якщо усі будуть платити по 3.4 грн/куб, то заплатять 51 млрд грн. Тобто, різниця в 70 млрд грн, тоді як на субсидії виділяють 40-50 млрд грн – куди йдуть ще 20-30 млрд грн? Очевидно,що просто в бюджет на інші програми (а щось і розкрадають, це ж 100%). Тобто, щоб покрити субсидії достатньо тарифу в 6.5 грн/куб.
Але, тут є ще один нюанс, про який ніхто не говорить, в тому числі Вітренко: людям потрібна субсидія не тому, що вони не можуть заплатити навіть по 3.4 грн/куб, а тому, що 7-8-9 грн/куб для них завелика ціна. Абсолютна більшість домогосподарств здатні заплатити по 3.4 грн/куб – при річному споживанні 1400 куб це по 400 грн в місяць (окей, більшість, як я наприклад, споживає близько 2500 куб на рік, це по 700 грн на місяць) – це копійки, люди зараз платять по 2-3 тис на місяць, і це ще з субсидією… Звісно, найбідніші (пенсіонери) потребуватимуть і субсидію невеличку, давайте поставимо тариф не 3.4 грн/куб, а 4 грн/куб і зберемо не 51 млрд грн, а 67 млрд грн і оті 16 млрд грн і роздамо найбіднішим пенсіонерам у вигляді субсидії – десь 5 млн пенсіонерам по 250 грн, і вони будуть платити по 200-400 грн щомісяця в залежності від споживання. Пенсіонери не потягнуть комуналку в 500 грн? Таку точно потягнуть, зараз платять більше тисячі…
І коротко ще пара слів про розподіл газу (транспортування): очевидно, що всю ГТС має контролювати держава, потрібно повернути Облгази під контроль держави, і це дозволить встановити єдиний тариф на розподіл (1 грн/куб буде достатньо), а не як зараз – в одних 75 коп, а в других 2.5 грн…
ПІДСУМОК.
Саме тому я і пропоную зробити все справедливо, згідно Конституції та в інтересах народу, а саме:
– зібрати РНБО і дати доручення: АМКУ – знищити монополію Фірташа (якщо АМКУ не зможе, а Фірташ не захоче – націоналізувати половину його компанії), НКРЕКП – перенести визначення річного тарифу на серпень а також встановити єдиний тариф на розподіл газу в 1.0 грн/куб, Парламенту – прийняти закон зі змінами до газового ринку де прописати, що газ видобутий держкомпаніями на 100% йде на потреби населення по формулі: собівартість + 20% ПДВ + 10% націнка Нафтогазу + 25% на субсидії, Уряду/Парламенту – повернути Облгази державі
– Рада має скасувати наглядові ради на державних підприємствах, або ж, як мінімум, змінити закон таким чином, щоб заборонити перебувати там більше 25% іноземцям, встановити обмеження по з/п, а також прописати, що член наглядової ради повинен проживати в Україні мінімум пів року кожного року
– потрібно також зробити прозорими з/п та премії усіх керівників держпідприємств і встановити обмеження на (максимум)
– змусити все населення до кінця 2022 року встановити лічильники (хто не встановить – відключати)
– змусити усі газовидобувні компанії надати дані з точними координатами місць видобутку газу, створити карту і оновлювати її в режимі онлайн, закрити та/або легалізувати ті скважини, які працюють зараз нелегально (таких чимало по країні) і провести повну ревізію усіх виданих дозволів на видобуток.