211-та понтонно-мостова бригада ЗСУ, яка виконує критично важливі інженерні завдання, опинилася у центрі гучного скандалу. Побиття, вимагання хабарів, і навіть прив’язування до хреста — це лише частина звинувачень, які лунають на адресу командира полковника Олега Побережнюка та його наближених.
Про це йдеться у розслідуванні Української правди.
Журналісти виявили, що ключові посади у бригаді займають родичі та близькі друзі Побережнюка. Кум Валерій Пастух обіймає посаду заступника комбрига, а його син Владислав — начальника штабу одного з батальйонів. Додайте сюди знайомих із Кам’янець-Подільського, звідки родом командир, і виходить ціла мережа “своїх” людей, яка де-факто керує підрозділом.
“Це не випадковість. Людей мобілізують централізовано, але всі ці призначення — явно результат впливу командира”, — коментує один з офіцерів бригади на умовах анонімності.
Бригаду називають зразком “сімейного бізнесу”: десятки родичів і знайомих, що працюють разом, створюють атмосферу, в якій контроль над ситуацією повністю належить “своїм”. Усе це виливається в постійні зловживання.
З 2023 року бригаду сколихнули серйозні звинувачення у вимаганні грошей. За словами офіцера відділення психологічної підтримки, військові платили від 5 до 20 тисяч гривень, щоб уникнути покарань за вживання алкоголю. Солдат, які не погоджувалися на такі умови, жорстоко били.
Найстрашніший епізод — прив’язування до дерев’яного хреста. У своїй заяві один з постраждалих зазначив: “Мене фізично знущалися, били та прив’язували до хреста…”. У цих злочинах звинувачують капітана Владислава Пастуха, який, до слова, є похресником комбрига.
Навесні 2024 року Владислава перевели до іншої частини, а його батько виплатив компенсації постраждалим. Однак жодних офіційних санкцій ані до нього, ані до командира Побережнюка застосовано не було.
Ще одна скандальна історія — військових бригади залучали до будівництва приватного будинку командира на Хмельниччині. Роботи проходили наприкінці 2023 року, і при цьому учасники отримували премії за “перебування на передовій”. Джерела повідомляють, що ці зловживання також залишилися безкарними.
Попри усі звинувачення, полковник Олег Побережнюк продовжує займати високу посаду і навіть отримав нагороду. 1 листопада 2024 року президент Зеленський нагородив його орденом Богдана Хмельницького ІІІ ступеня, відзначивши “за особисту мужність та самовіддане виконання обов’язків”. Під час святкування Дня ЗСУ глава держави вручив бригаді бойовий прапор.
Цей жест викликав хвилю обурення серед військових і громадськості. Багато хто запитує: чи могли в Офісі президента не знати про ці скандали?
Джерела у правоохоронних органах на умовах анонімності повідомляють, що підозри причетним до зловживань будуть оголошені в найближчі тижні. Але чи дійде справа до реального покарання, залишається питанням.
На публікацію про розп’яття й погрози у 211-й бригаді відреагував “фейсбучний” омбудсмен Дмитро Лубінець. Він є відомим в Україні Уповноваженим Верховної Ради з прав людини, діяльність якого, однак, обмежується переважно дописами у Facebook та Telegram.
Так, він, у гонитві за черговим “хайпом”, написав: “Сьогодні у медіа побачив публікацію про ймовірні факти знущань над військовослужбовцями в одній із військових частин ЗСУ. Тож негайно відправив листи на Генеральний штаб Збройних сил України та Військову службу правопорядку у ЗСУ для перевірки інформації та проведення службового розслідування з метою подальшого реагування“, — йдеться у повідомленні.
Омбудсмен підкреслив, що взяв ситуацію під особистий контроль і пообіцяв інформувати суспільство про результати розслідування.
“Такого ганебного явища не повинно бути! Тож беру ситуацію на особистий контроль і повідомлятиму про результати перевірки цього факту“, — підсумував “фейсбучний” омбудсмен Лубінець.
Історія 211-ї бригади — яскравий приклад того, як система кумівства та безкарності може підривати репутацію військових, які щоденно ризикують життям заради країни. І тут справа не лише у моральному обличчі окремих командирів, а й у системному підході до призначень і контролю над військовими підрозділами.
Чи стане ця історія переломним моментом у боротьбі з корупцією в армії, чи залишиться черговим замовчуваним скандалом — покаже час!
Джерело: https://nn.in.ua/novosti/9225-rozpyattya-katuvannya-j-pogrozy-u-211-j-brygadi-zsu.html